Haber İçeriğiKansere Üç Boyutlu Teşhis

İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı hizmet veren hastanelerden olan İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Nükleer Tıp Kliniği’nde Spect-CT Ünitesi açıldı. Açılışa İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, İzmir Güney KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan, sağlık yöneticileri ve sağlık çalışanları eşlik etti.

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastane yönetici Prof. Dr. Enver Altaş açılış töreninde yapmış olduğu konuşmasında; Spect-CT’nin son teknolojik bir cihaz olduğunu, bu cihaz sayesinde hastanın etrafında 360 derece dönebilerek üç boyutlu tomografi elde edebileceğiz. İki cihazın yaptığı işi birden çözmüş olacağız. Hastalara ait patolojik durumları daha kolay ve daha doğru tespit edebileceğiz, çok sayıda hastalık görüntüleme elde etme şansımız da olacak. Bu hastalıkların başlıcaları; Koroner arter hastalıklarının değerlendirilmesi, tiroid kanserinin değerlendirilmesi, kolorektal kanserin karaciğer metastazlarının değerlendirilmesi, hepatoselüler kanser değerlendirilmesi, sentinel lenf nodu saptanması (meme kanser, melanom, baş boyun kanserleri için), kemik patolojilerinin değerlendirilmesi (metastaz ayırıcı tanısı), paratiroid patolojilerinin cerrahi öncesi değerlendirilmesi, nöroendokrin tümörlerin saptanması ve feokromasitoma hastalarının değerlendirilmesidir. Cihazımız vatandaşlarımıza ve çalışanlarımıza büyük kolaylık sunacaktır dedi.

İzmir Güney KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan; kaliteli hastanecilik hizmetinin önemine değindi. Kalitenin de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olduğunu, bununda ispatının kanser ve kemoterapi işlemlerinde Ege’nin en önde gelen hastanelerinden birisinin olmasının kanıtı olduğunu söyledi.Bu cihazın sayesinde doktorların kanser teşhisi koymasında kolaylık sağlayacağını vurguladı.

İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli; böyle güzel bir ünitenin kazanılmasında emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. Dünyada en ucuz ve kaliteli sağlık hizmeti Türkiye’de veriliyor olması gurur kaynağımızdır. Bu ünite birçok vatandaşımızın şifa bulmasında faydalı olacaktır. Sağlık konusunda özellikle İzmir’in ihtiyaçları konusunda elimden gelen tüm yardımı yapacağım. Açılış töreninden önce hastanenin acil servisini ziyaret etme fırsatım oldu, vatandaşların şikayet ve memnuniyetlerini ilk ağızdan dinledim ve memnuniyetin yüksek olduğuna bizzat şahit oldum. Tüm hastane personeline özverili hizmetlerinden ötürü teşekkür ederim dedi.

Peki Spect-CT nedir; Spect-CT cihazı Spect ve CT kısımlarından oluşur. Spect görüntüleri; hastaya radyoaktif madde enjekte edilerek elde edilen ve organ fonksiyonlarını gösteren görüntülerdir. Görüntüler hasta çevresinde 360 derece dönebilen ve üç boyutlu tomografik veri elde eden gama kamera cihazı ile elde edilir. CT görüntüleri; ise organların üç boyutlu anantomik görüntüleridir.

Spect/CT cihazı hastanelerde nükleer tıp birimi içinde yer alır. Spect/CT cihazında Spect’den gelen fonksiyonel görüntü ve CT den gelen anatomik görüntü birleştirilir ve üç boyutlu füzyon görüntüleri oluşturulur. Bu görüntüler ile nükleer tıp uzmanları hastalıklara ait patolojik durumları daha kolay, doğru ve güvenilir bir şekilde tespit edebilirler. Patolojik bulguları kolayca normal olanlardan ayırt edebilir, hastalıklı bölgenin kesin ve doğru bir şekilde yerini saptayabilirler.

 

Haber Resimleri

 
 

  © 2014 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.