Haber İçeriğiOdyometri İşitme ve Konuşma Laboratuvarı

Katip Çelebi Üniversitesi - Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniğine 2.5 yaşındayken konuşamama şikayetiyle ailesi tarafından getirilen Coşkun Akkaya , kliniğimize bağlı Odyometri- İşitme ve Konuşma Laboratuarında yapılan işitme testleri sonucunda duymadığı tespit edilmiş ve cihaza yönlendirilmiştir.


Daha sonra yine aynı birimde Uzm.Psk. ve Konuşma Terapisti Yasemin Gökalp tarafından işitme ve konuşma terapisine alınan Coşkun Akkaya duymaya ve konuşmaya başlamıştır. Uzun bir süre terapiye devam ettikten sonra aileye gerekli öneriler ve yönlendirmeler yapılarak terapi ve tedaviye son verilmiştir.


Gerek ailesinin çaba ve desteği, gerekse kendi azmiyle eğitimine devam eden Coşkun Akkaya üniversite mezunu olarak, yıllar sonra hastaneye teşekküre geldiğinde yaşanan sevinç ve gurur tartışılmazdır. Erken teşhis, çalışma , sabır , azim ve doğru yönlendirmeyle engeller aşılmış ve toplumda bu tür vakalara iyi bir örnek olmuştur.


30 yıldır KBB Kliniğine bağlı olarak hizmet veren, Odyometri- İşitme ve Konuşma Laboratuarında halen 5 odyometrist ve 1 psikolog-konuşma terapisti görev yapmaktadır. Uygulanan işitme testleri şunlardır:


- Pure Tone Odyometri
- Vokal Odyometri
- Yeni Doğan Tarama Testleri
- Akustik Empedans
- Oto-Akustik Emisyon
- BERA- Beyin Sapı Odyometrisi


Konuşma terapisine ise;
-Larenjektomili Hastalar
-Disfoniler
-Artikülasyon Bozuklukları
-Gecikmiş Konuşma
-Kekemelik
-Damak Yarıklığı
-Kord Paralizliler
- İşitme Engelli Çocuklar alınmaktadır.


 

Haber Resimleri

 
 

  © 2014 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.