Haber İçeriğiAcil servis okulu

Hastaların her gün gelmesinin önlemek için okul kurdular

              İzmir Kâtip çelebi Üniversitesi Atatürk eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde her gün acil servise gelerek çalışmaları aksatan hastalar gruplar halinde eğitime alınıyor.İzmir Katip çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tıbbi müdahale gerekmediği halde haftada 4-5 kez acil servise gelerek çalışmaları aksatan hastaları önlemek için ilginç bir çözüm buldu. Hastalarla ilgili tüm kayıtları tek tek inceleyen acil servis hekimleri doktor müdahalesine gerek olmamasına karşın neredeyse her gün hastaneye gelen kişileri belirledi. Ardından bu hastaları eğitmek için bir okul kuruldu. İlk etapta 30 diyabet hastasına eğitim verdiklerini kaydeden okulun kurucusu Acil Kliniği Şefi Doç. Dr. Erol Ünlüer, 'hastanemize haftada 4-5 kez gelen hastalarımız olduğunu gördük. En ufak bir şeyde hastaneye geliyorlardı. Ancak çoğuna müdahale bile etmeden gönderiyoruz. Biz de tek tek bu hastaları belirledik ve onlar için bir okul kurduk. Bu hastalarımız şimdi okulumuzda hem hastalıkları hakkında bilgi sahibi oluyorlar hem de boşu boşuna hastanemize gelmekten kurtuluyorlar' dedi.

Akılcı yöntem

              Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi M. Oktay Tarhan; 'sağlık hizmeti üreten bir meslek grubunda çalışıyoruz ama amacımız sadece sağlık hizmeti vermenin yanına sıra vatandaşlarımızı da aydınlatmak mümkün olmuyor. Hekimlerimiz hasta geldiğinde panik havasında olabiliyor. Böyle bir proje Türkiye'de ilk kez yapıldı' dedi.

 

Haber Resimleri

 
 

  © 2014 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.