Haber İçeriğiOrgan Nakli

                            Organ naklinde kadavradan nakil sayısını arttırmalıyız

              İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Sorumlusu Genel Cerrah Uzmanı Ahmet Er; 'organ nakli, hedeflerine yaklaşmakta olan en başarılı tıp dallarından birisidir. Dünyada yılda yaklaşık 30.000 böbrek nakli yapılmaktadır. Günümüze kadar 900.000 böbrek nakli gerçekleştirilmiştir. Bütün iyi haberlere rağmen ülkemizde bir türlü yeterli oranda kadavra vericileri arttırılamamaktadır. Amaç kadavradan nakil sayısını artırmak olmalıdır.' dedi.

              Organ nakli için gerekli organların canlı vericilerden ve kadavralardan temin edildiğini söyleyen Ahmet Er; canlı vericilerin 18 yaşını doldurmaları gerektiğini ancak kadavra için herhangi bir yaş sınırı olmadığını açıkladı.

                            Organ naklinde ticari amaç güdülemez

              Organ nakillerinde başarının artması sonucunda etik tartışmaların yoğunlaştığını dile getiren Ahmet Er; canlı vericilerden alınan organ ve dokuların, vericilerin rızasına bağlı olması ve hiçbir şekilde bu bağışın ticari amaçlı gerçekleştirilmemesinin genel bir etik ilke olduğunu belirtti. Canlılararası organ naklinin bir ticari konu olmasının engellenmesi amacıyla organ naklinin yakın akrabalar arasında gerçekleştirildiğini ifade eden Genel Cerrah Ahmet Er, ölülerden alınan organ ve doku naklinin de ticari bir konu olmamasının temel kabul edilen bir ilke olduğunu söyledi.

                            Organ Nakli Yasası çağdaş bir yasadır

              Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararına göre organ naklinin caiz olduğunu belirten Er, Türkiye'de 1979 yılında çıkarılan organ nakli yasasının pek çok Avrupa ülkesinden daha önce Türkiye'de yaşama geçirildiğini ve halen son derece çağdaş bir yasa olduğunu ifade etti.

                            Katip Çelebi'de yeniden böbrek nakli yapılıyor

              Genel Cerrah Uzmanı Ahmet Er; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2011 yılı Mayıs ayında sorumlu uzman hekimin ayrılması sebebiyle ara verilen böbrek nakillerine, 2012 yılı eylül ayında kendisinin öncülüğünde tekrar faaliyete geçtiğini belirtti. Organ nakli bölümünün vatandaşlara tam teşekküllü olarak hizmet verdiğini ifade eden Er, bugüne kadar ikisi canlı olmak üzere toplam 26 adet böbrek naklinin başarıyla gerçekleştiğini söyledi.

 

Haber Resimleri

 
 

  © 2014 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.