Haber İçeriği"Türkiye Amerika'yı yakaladı"

              İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen ''Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'' konulu konferansta konuşan Cleveland Klinik Beyin Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edward C. Benzel, Türkiye'nin beyin cerrahi tekniklerinde Amerika'yı yakaladığını söyledi.

              İzmir ve Ege Bölgesi'nden gelen hekimlere omurga cerrahisindeki son teknik gelişmeler hakkında konferans veren Prof. Dr. Benzel, Türkiye'nin beyin cerrahisi alanında hızla geliştiğini söyleyerek, "Türkiye'ye on dördüncü kez geliyorum ve her geldiğimde beyin cerrahisinin daha fazla geliştiğini görüyorum. Neredeyse Amerika'daki beyin cerrahisi seviyesine yükseldiğini görmekteyim" dedi. Omurga kanserlerinin onkolog ve radyoterapistlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Benzel, Cleveland'da her hafta birden fazla omurga cerrahisi operasyonu gerçekleştirdiğini belirtti.

              Prof. Dr. Benzel, "Özellikle omurga cerrahisinde her ne kadar implantlar gelişse de cerrahi teknik çok önemli. Bu alanda cerrahi teknik de hızla gelişiyor ve yatırımlar artıyor. Özellikle omurga cerrahisinde her ne kadar bazı implantlar gelişse de asıl önemli olan cerrahi teknik. Bu anlamda cerrahi tekniklerin giderek geliştiğini ve bu alanda yatırımların daha fazla olduğunu görüyorum. Omurgayı tutan kanserlerde, şu anda tartışılan tamamının veya bir kısmının çıkarılması arasındaki cerrahi tekniktir. Omurga hastalıkları içindeki en büyük problem travma ve omurga tümörlerdir. Cleveland Kliniği'nde çalışıyorum. Haftada birkaç kez omurga kanseri cerrahisi uyguluyorum" diye konuştu.

                        "Tümörü her yönüyle tartışacağız"

              İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. M. Oktay Tarhan, kanserin Türkiye ve dünyada önemli bir sorun olduğunu, hastanelerinin onkolojiyi ana tema seçerek bu alandaki yatırım ve eğitimlere büyük önem verdiğini söyledi. Başhekim Tarhan, şöyle konuştu: "Kanser dünyada da ülkemizde de önemli bir sorun. Hastanemiz bu alanda son yıllarda çok önemli atılımlar yaptı. Bunlardan biri eğitim kısmının tamamlanması. Bu yönde önemli toplantılardan birini yapıyoruz. Spinal tümörlerle ilgili. Bu tümörlerle omurları etkileyen tümörleri kast ediyoruz. Dün neydi, bugün neydi, yarın ne olacak? Bugün konuşacağız. Dr. Benzel anlatacak. Kendi hastanemizi de değerlendirmiş olacağız. Sayın Edward C. Benzel, Clevelant Klinik Nöroşirurji Bölüm Başkanı. Buraya çevre hastanelerden ve kendi hastanemizden beyin cerrahisi, ortopedik cerrahi ve onkoloji doktorlarını davet ettik. Eğitimin tüm hekimlerimiz açısından çok yararlı olacağını düşünüyorum."

 

Haber Resimleri

 
 

  © 2014 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.